Steve Jobs’un Hayatı

Steve Jobs 24 Şubat 1955 yılında Amerika Wisconsin’de doğdu. Suriye asıllı baba ve Amerikalı bir Annenin çocukları olan Jobs doğtuktan sonra evlatlık verildi. Clara ve Paul Jobs çifti Steve Jobs‘u evlat edindi. Jobs ailesi ile birlikte yaşamına devam eden Steve 1972 yılında Homestead okulundan mezun oldu.

1974 yılında Atari‘de işe başladı. Jobs Atari’de oyun tasarlıyordu. O zamanlarda Steve Wozniak ile tanışan Steve Jobs aynı yıl içinde Wozniak ile birlikte iş hayatına atıldılar. Bu dönemde her konuda çok iyi anlaşan iki arkadaş uzun mesafe görüşmeleri bedava yapmak için Blue Box adında bir cihaz geliştirdiler. Bu cihazı çevresindekilere çok rahat satmaya başlayan iki adaş 1976 yılında Apple‘da çalışmaya başladılar. Bir süre sonra Jobs ve Wozniak Apple’a ortak oldular.

1976 yılında Apple 1’i ürettiler ve satışına başladılar. Bir sonraki yıl ise Apple II piyasaya sürüldü. Apple II ile şirket pazarda yerini iyice sağlamlaştırdı. Jobs 1980 yılında Apple’ı halka açtı ve çok daha hızlı büyümeye başladı. Bu esnada Steve jobs şirkete bir yönetici arıyordu. o dönemde Pepsi’nin Ceo’su John Sculley‘i ömrün boyunca şekerli su mu satmak istersin yoksa dunyayı değişrtirmek mi istersin sorusuyla kandırarak Apple’ın yeni Ceo’su yaptı. 1984 Yılında efsanevi serinin başlangıcı olan Macintosh’un satışlına başlandı.

Jobs’un Ceo olarak görevlendirdiği John Sculley 1985 yılında oluşan anlaşmazlıklar sonucunda yönetim kurulunu da arkasına alarak Jobs’u görevinden almıştır. Apple’dan ayrılan Steve Jobs başka bir şirket kurdu. Jobs’un yeni şirketinde geliştirilen NeXT bilgisayar bir çok bilimsel deneyde kullanılmıştır. 1986 yılında Pixar animasyon şirketini kuran Jobs, Pixar ile bir çok başarılı animasyon filme imza attı.

Apple yöneticileri 1996 yılında şirket gidişhatını iyileştirmek için tekrar Steve Jobs‘u geri getirmek istediler. bunun için Jobs’un şirketi NeXT’i 429 milyon doalra satın almak zorunda kaldılar. Steve Job’un Apple dönmesiyle şirket yenilenmeye başladı. Alınan yeni tasarımcıyla 1998 yılında piyasaya sunulan iMac satış rekorları kırarak Apple‘a büyük karlar sağladı.

Steve Jobs Apple‘ın ürün yelpazesini genişletmesi gerektiğini düşündü ve iPod gibi taşınabilir müzik çalarlar sektörüne girdi. Bu alanda çok iyi başarılar sağlayan Apple daha sonra sektörü şekillendiren iPhone‘ları Steve Jobs’un tanıtımıyla gördü. Şu anda en çok satılan akıllı telefon ünvanına sahip iPhone’ları iPad‘ler takip etti.

2004 yılında pankreas kanserine yakalanan Steve jobs bu hastalıktan kurtulmak için bir dizi ameliyata girdi. 2009 yılında karaciğer nakli yapıldı. Ancak hastalığı nüksetmeye devam ediyordu. Bu nedenle 2011 yılında Apple’daki görevini Tim Cook‘a devretti. 5 Ekim 2011 günü ise hayatını kaybetti.

Steve Jobs’un Hayatı” üzerine 2 düşünce

  1. Anonymous

    çok büyük adamdı ilk mouse ilk pc yi yaratan bu adamdır arkadaşlar bill gates değil o yüzden günümüzdeki bilgisayar ve internet teknolojisinn gelişmesini steve jobsa borçluyuz

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.