Uzay Atlayışı Yapıldı

Felix Baumgartner

Uzay‘dan Dünya’ya ilk olarak bir insan atkalyışı gerçekleşti. Daha önce Felix Baumgartner tarafından uzay atlaşyışı yapılacağı açıklanmıştı.

Yakın zamanda da atlama gerçekleşecekti. Ancak hava şartları nedeniyle atlayış ertelenmişti. Elverişli hava şartlarının yakalanmasıyla atlayış gerçekleştirildi. Felix Baumgartner atlayış noktasına ulaşmak için Helyum dolu balonla 2 saat 30 dakikada 39 bin metre yüksekliğe çıktı. Uzaya çıkarken çok düşük sıcaklıklara maruz kaldı. Hedeflenen yüksekliğe çıkıldığında Helyum gazı boşaltılarak yükseklik sabitlendi. Bumgartner komuta merkezinden gelen talimatlara uyarak atlayışını 39 bin metreden gerçekleştirdi. Atlayıştan bir süre sonra  980 km hıza yaklaştı. 40 saniye sonra ise ses hızını aşarak 1342 km hıza ulaştı.

Yere yaklaştığı sırada paraşütünü açarak sorunsuz bir iniş gerçekleştirdi. Toplam 4 dakika 20 saniye gerçekleşen atlayış Felix Baumgartner‘in rekoru kırmasıyla sonuçlandı.

Uzay Atlayışı Yapıldı” üzerine 4 düşünce

  1. Anonymous

    brovo tebrik ederim ben bu arkadaşı televizyonda şimdi izledik felix çılgın biri gibi görünüyor çünkü çok korkunc atlayıs televizyondaki uzman bu atlayıs nasanını bile işine yarayacak bir çok veri elde edilmiş neyse o insan ile ilgili herhalde ses hızını aletsiz geçen ilk insan ondandır belki

    Cevapla
  2. Anonymous

    uzaydan atlayan felix baumgartnere bizimkiler hemen cevap yetiştirdi paraşütle babamda atlar diyorlar

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.