Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Aldığınız tüm elektronik ürünlerde A sınıfı ve üzeri enerji tüketimi sağlayan ürünleri tercih ediniz. Böylece hem kendiniz elektrik tasarrufu ederek daha az para harcamış olacaksınız hem de doğaya daha az  zarar vermiş olacağız.

Aydınlatma

Normal ampuller yerine tasarruflu ampulleri kullanın. Tasarruflu ampuller normal ampullere göre yüzde 80’e yakın tasarruf sağlamaktadır. Ayrıca lambalarınızı belirli aralıklarla temizleyiniz. Bir süre sonra tozlanan lambalarınız daha az ışık verecek siz de daha yüksek ışık verenlerle değiştirmek isteyebilirsiniz. Eviniz ne kadar fazla güneş alırsa lambalarınızı o kadar geç yakarsınız. Bu nedenle odalarınızdaki pencerelerinizin perdesini en iyi ışık alacak şekilde ayarlayınız.

Çamaşır ve Bulaşık Makinesi

Çamaşır ve Bulaşık makinenizin tam dolu olmasına dikkat edin. Böylece sürekli çamaşır yıkamayarak elektrik ve su tasarrufu etmiş olacaksınız. Eğer elekrik sayaçlarınız elektronik ise akıllı saat uygulamasına dikkat ediniz. Elektrik fiyatları günün saatlerine göre değişmektedir. Akşam saatlerinde daha düşük fiyatlardan elektrik kullanıyorsunuz. Çamaşır ve bulaşıklarınızı akşam saatlerinde yıkarsanız daha az elektrik faturası ödersiniz.

Buzdolabı

Buzdolabını mükkün olan asgari soğuklukta çalıştırın. Derecesi fazla yüksek gereksiz soğutma yapan Buzdolapları daha çok elektrik tüketiyor. Buzdolabınıza tencerelerinizi soğuduktan sonra koyun.

Elektrik Süpürgesi

Elektrik süpürgesinin pisliklerin toplandığı torbasını sürekli temizleyiniz. Temizlenmeyen torbalar makineyi zorlamaktadır. Doğal olarak makine zorlandıkça daha çok elektrik tüketecektir.

Televizyon

Eğer Televizyonunuz kapalı ise fişini prizden çekiniz. Televizyonunuzu eğer islemiyorsanz bütün gün açık bırakmayın.

Bilgisayar

Bilgisayarınızın güç özelliklerini ayarlayarak kullanmadığınız zamanda bilgisayarınızın ve ekranın kapanmasını sağlayın.

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?” üzerine 2 düşünce

  1. Anonymous

    verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. bende bir şey eklemek istiyorum. evde avizeye bir sürü lamba takarak yinede aydınlanmıyosunuz. buyüzden lambanın rahat göründüğü bir avize kullanın ve bi tane lamba takın bakın ozaman faturanız nasıl azalacak görürsünüz.

    Cevapla
  2. Anonymous

    gece yatarken buzdolabı haricindeki tum fisleri cekin. bunlar kucuk seyler deyip gecmeyin aylık tuketiminizi yuzde 10 azaltacaktır..

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.