Nasıl Su Tasarrufu Yapılır?

Dünyada içilebilir suyun çok az olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bazı ülkelerde nispeten çok olan temiz su Afrika kıtasındaki gibi ülkelerde çok az bulunuyor. Temiz su kaynakları hızla azalıyor. Bununla birlikte temiz suya ihtiyaç nüfusa orantılı olarak artıyor. Bu nedenle ve daha az su faturası ödemek için su tasarrufu yapmalıyız.

Musluklarınıza giden vanaları kısarak hatırı sayılır bir su tasarrufu sağlarsınız. Genelde muslukları kullanırken sonuna kadar açıyoruz. Bu nedenle gereksiz su israfına neden oluyoruz.

Banyoda su kullanımına dikkat edin. Duş alırken daha hızlı olursanız su tasarrufu edersiniz.

Traş olurken musluğunuzu sürekli açık bırakmayın. Aynı şekilde diş fırçası kullanırken de buna dikkat edin.

Tuvaletteyken sifonu gerektiği kadar kullanın.

Bulaşıklarınızı elde yıkamak yerine makinede yıkamanız önemli ölçüde su tasarrufu yapmanızı sağlıyor. Bulaşık makineleri artık çok az su ile bulaşıkları yıkayabiliyor.

Eğer su faturanız sürekli yüksek geliyorsa su tesisatınızı kontrol ettirin.

Çamaşırlarınızın makinenizi doldurduğunda makinenizi çalıştırın.

 

Nasıl Su Tasarrufu Yapılır?” üzerine bir düşünce

  1. Anonymous

    sıctıktan sonra kıcınızı yıkamayın tasarruf edin…tuvalet kagıdı yerinede sonbaharda geldi kurumus yapraklar işinizi görecektir silin gitsin biraz cizikler olusur ama yapcak bisey yok..işediniz zamanda sifon cekmeyin oyle ufak seylere sifon cekilmez. bazı arkadaslar alafranga tuvaletlerde göt yıkama muslugunu acık unutuyolar dikkat edelim tasarruf edelim…..

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.