Klasör ve Dosyalar ile Çalışmak

Dosya ve Klasörler bilgisayarların tüm yazılımlarını oluşturan unsurlardır.

Dosya ve klasörlere Windows’da bulunan Windows gezgini gibi dosya yönetim uygulamaları ile erişebilir ve değişiklik yapabilirsiniz. Ayrıca Windows masa üstüne belgeler, resimler, müzikler klasörlerine de dosyalarınızı koyabilirsiniz.

Dosya

Bilgisayarda çalışan tüm yazılımlar dosyalar halinde Harddiskte tutulmaktadır. Ayrıca kelime işlemci ya da tablo programlarında hazırladığımız belgeler de dosya halinde tutulmaktadır. Bilgisayarın temel çalışma yapısını dosyalar oluşturmaktadır. İşletim sisteminden üzeridne çalışan tüm yazılımlar dosyalardan oluşmaktadır. Dosyalar işlevine ve yapısına göre farklı uzantılara sahiptir. Uygulamalar için kullanılan çalıştırılabilir dosyaların uzantılar exe olmaktadır. Belge için kullanılan txt, doc, xls gibi uzantılı dosyalar genellikle kullanıcıların oluşturduğu dosyalardır. Zip ya da Rar uzantıları sıkıştırılmış dosyalardır.

Klasör

Günümüz bilgisayarlarında binlerce dosya bulunabilmektedir. Bu dosyaların hepsinin bir yerde olması bizim içlerinden istediğimiz birini bulmamızı güçleştirecektir. Klasörler ilgili dosyaları gruplar halinde toplamamızı sağlar. Klasörler istediğimiz dosyalara daha rahat erişmemizi sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.