Klavye Kullanımı ve Klavye Üzerindeki Tuşlar

Bilgisayarınızın temel giriş birimlerinden biri olan Klavye ile birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Klavye üzerindeki tuşlar ile yazı yazabilirsiniz. Ayrıca Klavye üzerinde bulunan tuşlar bilgisayar kullanırken işinizi kolaylaştıracak özellikleri çalıştırmanızı sağlar. Bilgisayarda kullanabileceğiniz milyonlarca yazılım bulunmaktadır. Bu uygulamaları kullanırken Fare ile birlikte Klavye üzerindeki tuşlardan faydalanabilirsiniz. Harf takımı ülkelere göre değişiklik gösterebilir. Türkçe klavyede ingilizce klavyeden farklı olarak ç, ş, ğ, ö, ı, ü gibi harfler bulunmaktadır. Harf takımı haricindeki tuşlar ise genelde uygulamaların tamamının desteklediği standart tuşlardır.

Klavye Üzerindeki Tuşlar ve İşlevleri

 

Enter

 

Onaylamak için kullanılan Enter tuşu klavyenin en önemli tuşudur. Her uygulamada kullanımı gerekebilir. Enter tuşu bir uyarıyı cevaplamak, bir işlemi onaylamak ya da yazı yazarken bir alt satıra geçmek için kullanılabilir. Genellikle bir tane klavyenin ortasında bir tane de sağ tarafta bulunur.

Esc (Escape – Kaçış/Çıkış)

Esc tuşu ise bir işlemi iptal etmek ya da bir bölümden çıkmak için kullanılabilir. Genel olarak işlemleri iptal etmek veya sonlandırmak için kullanılır.

Ctrl (Control)

Ctrl tuşu ile birlikte kullanılan bazı tuşlar ile programda menülerden yapılacak bir işlemi kısa yoldan yapabilirsiniz. Örneğin kopyalama işlemini menüden yapmak yerine Ctrl tuşu ile birlikte C tuşuna basarsanız işleminiz kısa yoldan gerçekleşmiş olacak.

Alt Gr

Alt tuşu ile klavyedeki tuşlarınızın normalde bastığınızda yaptığı işlemden başka bir işlem yapmak için kullanabilirsiniz.  Örneğin Alt tuşuna basılı tutarak klavyenin üst kısmında bulunan sayı tuşlarına basarsanız farklı karakterler basılacağını görürsünüz.

Shift (Üst Karakter)

Shift tuşu da Alt tuşu gibi başka bir tuş ile birlikte kullanıldığında farklı karakter yazmanızı sağlar. Shift tuşunun bir başka özelliği de harf tuşları ile küçük harf ile yazıyorsa Shift tuşuna basarak harf tuşları kullanıldığında büyük harfle yazabilirsiniz.

Space (Boşluk)

Klavyenin alt kısmında uzunca ve üzerinde bir şey yazmayan tuştur. Bu tuş ile yazılarınızda boşluk bırakabilirsiniz.

Tab

Geçiş sağlamak için kullanılan bu tuş ile yazılarınızda hızlı bir şekilde tab ayarı yanı belli aralıkta bir boşluk bırakabilirsiniz. Ayrıca Windows işleminde Alt tuşu ile birlikte kullanırsanız açık olan uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Caps Lock

Yazıalrınızı büyük harflerle yazmak istiyorsanız Caps lock tuşuna basmanız gerekiyor. Caps Lock tuşuna bastığınızda klavyenizde Caps Lock’un açık olduğunu gözteren bir uyarı ışığı yanacaktır.

Back Space

Genelde klavyede Enter tuşunun üzerinde olan ve üzeridne sola doğru bir ok işareti olan bu tuş ile yazılarınızdaki harfleri silebilirsiniz.

Harf takımı 

Klavyenin ortasında bulunan Q kalvyeler için Q harfi ile başlayan F klavyeler için ise F harfi ile başlayan ve alfabetik harflerin bulunduğu tuşlardır. bu tuşlar ile istediğiniz gibi yazıalr yazabilirsiniz.

Fonksiyon Tuşları

Klavyenin üst kısmında bulunan üzerlerinde F1, F2, F3 yazan toplam 12 tane bulunana fonksiyon tuşları ile uygulamalarda farklı işlemler yapılabilmektedir. Örneğin F1 tuşu uygulamaların genelinde yardım çağırmak F3 tuşu ise arama yapmak için kullanılır.

Ok tuşları

Sağa, sola, yukarı ve aşağı yönlerini gösteren ok tuşları uygulamalarda imleci istediğimiz yere getirmek oyunlarda ise hareket etmek için kullanılır.

Sayı Tuşları

Harf tuşlarının üzerinde ve klavyenin sağında bulunan sayı tuşları ile rakam yazmak için kullanabilirsiniz.

Num Lock

Bu tuş ile klavyenin sağ tarafındaki tuş takımını sayısal tuş takımı ya da yön tuşları olarak kullanabilirsiniz. Num Lock açıkken rakam kapalıyken ise yön tuşlarını kullanabilirsiniz.

Delete

Delete tuşu ile silme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu tuş ile bir dosya ya da yazı içerisinde bir bölümü silebilirsiniz.

Insert

Insert tuşu ile yazılarınızın arasına ekleme yapabilirsiniz.

Home

Genelde yön tuşları üzerinde bulunan Home tuşu ile bir uygulamada en başa gitmek için kullanılır.

 

 

End

Genelde yön tuşları üzerinde bulunan End tuşu ile bir uygulamada en sona gitmek için kullanılır.

Page Up

Bu tuş ile ekrandaki uygulamanın sayfaları varsa bir üst sayfaya geçebilirsiniz.

Page Down

Bu tuş ile ekrandaki uygulamanın sayfaları varsa bir alt sayfaya geçebilirsiniz.

PrtScr

Ekranınızın o anki görünümünü hafızaya almak için PrtScr tuşunu kullanabilirsiniz.

Scroll Lock

Yazı yazarken imlecin bulunduğu yeri kilitler.

Pause

Bir işlemi dondurmak için kullanılır.

Klavye Kullanımı ve Klavye Üzerindeki Tuşlar” üzerine bir düşünce

  1. Anonymous

    benden iyi ve hızlı kimse klavye kullanamaz! yeni klavye aldım hahahaay,dediğimi yaptım hahahaay

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.