Adsl Bağlantı Sorunları

adsl-sorunlarıAdsl bağlantıları ile ilgili bir çok sorun meydana gelebiliyor. Bu sorunlar bazen can sıkıcı bir durum alabiliyor.

Yavaş yavaş Fiber internete geçtiğimiz şu günlerde hala en yüksek bağlantı sayısına sahip Adsl abonelerinin sorunlarını ve çözümlerini anlatıyoruz. Adsl mevcut telefon hatlarından vrildiği için telefon hatlarının sağlamlığı kadar hizmet verebiliyor. Bazı bölgelerde hat kalitesi çok kötü olduğu için sürekli Adsl problemleri yaşayan kullanıcılar bulunuyor. Bazı sorunlar ise kullanıcı kaynaklı olabiliyor.

 

Telefon ile konuşurken Adsl kesiliyor

Bu sorun ile karşılaştığınızda ilk olarak Telefon ve modeminizi birbirine bağlayan Splitterin takılı olup olmadığına ya da doğru çalışıp çalışmadığına bakın. Splitter’lar bozulabiliyor. Bu nedenle başka bir Splitter ile hattı deneyebilirsiniz.

 

İnternet Sürekli Kesiliyor

Bu sorunun da bir çok nedeni olabilir. Genelde belli ya da belirsiz aralıklarla internet bağlantınızın kesildiği görülür. İlk olarak Adsl hattınızın bağlı olduğu telefona bakarak hatta parazit-gürültü olup olmadığına bakın. Eğer hattınızda gürültü-parazit varsa ve net ses gelmiyorsa hattınızın veri taşıma kalitesi düşmüş demektir. Kablolarınızı ve bağlantı yerlerini kontrol edin. Sorun içeride değilse Adsl servis sağlayıcınıza arıza kaydı verebilirsiniz.

 

Adsl Bağlantısı Çok Yavaş

Adsl bağlantı hızı bazı durumlarda düşebiliyor. Hız düşüklüğü Adsl bağlantınızın bulunduğu hatta gürültü vs gibi durumlarda oluşacak kalite kaybından kaynaklanabilir. Hatıınızda gürültü -parazit olup olmadığına bakın. Bir başka sorun ise bazı durumlarda Adsl servis sağlayıcıları hız değişikliği yapabiliyor. Bu hız değişikliği bazen teknik bir arızadan bazende kullandığınız abonelik gereği yapılmış olabilir. Hemen hemen her bağlantıda Adil kullanım kotası uygulanıyor. Eğer bu kotayı doldurduysanız hattınız otomatik olarak düşük bir hıza düşürülüyor. Bağlantınız ilk günden beri yavaş geliyorsa modeminiz yüksek hızı desteklemiyor olabilir. Hızınızı kontrol etmek için arama motorlarnda hız testi olarak aratırsanız karşınıza hızınızı test edebilieceğiniz siiteler çıkacaktır.

 

İnternet Bağlantısı Yok

İlk oalrak modeminizin çalıştığından emin olun. Modem çalışıyorsa üzerinde Adsl ve internet hizmetinin çalıştığına dair ışıklar bulunur. Bu ışıkların yandığına ya da doğru renkle yandığına emin olun. Eğer ışıklar yanmıyorsa Adsl servisiniz bir sorundna dolayı ksilmiş olabilir. Adsl servis sağlayıcınızı aramalısınız. Eğer ışıklar düzgün yanıyorsa bilgisayarınızın modeme doğru bağlandığından emin olun. Bilgisayarınızın ip ayarlarını kontrol edin. gerekirse Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni açarak Ağ adaptörünüüzn özelliklerine girin. Burada ip ayarlarının hepsini kaldırın ve tekrar deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.