Apple En Değerli Şirket Unvanını ExxonMobil’e Kaptırdı

apple-değer-kaybıiPhone ve iPad gibi ürünlerini çıkardıktan sonra çok hızlı bir yükseliş yakalayan Apple şimdi hızlı bir düşüş trendine girdi.

Son bir kaç yıldır en değerli şiirketler arasında uzun süreli birinciliğe gelen Apple bu süre zarfında hisselerinin değerlerini katlayarak artırdı. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında hisseleri 700 doları geçen şirket en değerli firma olma ünvanını iyice pekiştirmişti. 700 dolar seviyelerine gelen hisselerin artmasında o dönemden önce piyasaya sürülen iPhone 5’in katkısı büyük görünüyor. Apple bu gidişhatı sürdürebilmek için çok uzun bir zaman geçmemesine rağmen yeni nesil iPad’i piyasaya sürmüştü.

Apple’ın satışına başladığı bu ürünler herkesin bildiği gibi çok talep gördü. Ancak tüm bu gelişmeler Apple’ın değer kaybetmesinin önüne geçemedi. Son olarak şirketin hisse değerleri yüzde 5.5 düşüşle 402 dolara geriledi. Apple’ın Eylül ayında piyasa değeri 663 milyar dolar olmuştu. Son düşüşler ile birlikte şirketin piyasa değeri 378 milyar doalara geriledi. ExxonMobil’in piyasa değeri ise 385 milyar dolar düzeyinde görünüyor.  Böylece Apple zirveyi ExxonMobil’e kaptırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.