İnternet Haftası ile Türkiye’de İnternet’in 20. Yılı kutlanıyor

internet_haftasi_2013Türkiye 12 Nisan 1993 yılında internet ile tanıştı. Aradan tam 20 yıl geçti. Bu hafta Türkiye’de internet haftası olarak kutlanıyor.

İnternet’in Türkiye’ye ilk gelişini bilenler şimdi aradan ne kadar çok zaman geçtiğine şaşırıyorlar. 20 yıllık bir Türkiye serüvenine sahip İnternet zaman içinde inanılmaz değişikliğe uğradı. Bu süreçte bir çok sivil toplum kuruluşu 8-21 nisan tarihleri arasını İnternet haftası olarak belirledi. Bu haftalarda internetin gelişimi ve faydalarını göstermek adına etkinlikler düzenlenerek kutlamalar yapılıyor. İnternet son yüzyılın en büyük buluşları arasında yer alıyor. Dünya’nın yarısı aktif olarak interneti kullanıyor.

İnternet erişimi her ne kadar geniş kitlelere yayılsa da fiyat anlamında iyileştirmeler yapılarak daha da çok yaygınlaştırılması sağlanmalıdır. Bu sayede herkes istediği bilgiye rahatça ulaşabiliyor. İntenet bir çok alışkanlığımızı da değiştirmiş bulunuyor. Geçtiğimiz zamanlarda yapılan bir araştırmada artık çocukların Dede ve Nine gibi aile büyüklerine daha az soru sorduğu tespit edilmiş. Bunun nedeni ise internet ve arama motorları olarak saptanmıştır. İnternetten edinilen her bilgi doğru olmayabiliyor. Ancak insanlar çok hızlı bilgi elde edebiliyor ve bilgi sınırsız olduğu için istediği kadar karşılaştırma yapabiliyor.

İnternetin ilk geldiği dönemde Türkiye’deki insanların çok azının internet’in ne olduğuna dair bilgisi vardı. O dönemde üniversite ve birkaç banka dışında internet kullanımı bulunmuyordu. Ancak o dönemde isterseniz AT&T gibi yabancı firmalardan internet satın alabiliyordunuz. Bir süre sonra Yapıkredi Superonline markası ile internet sektörüne girdiğine internet tanınmaya başladı. O dönemlerde 33 ya da 56 Kbps hızındaki modemler ile telefon hatları üzerinden çok yavaş bağlantılar yapılabiliyordu.

O dönemde internetten video izlemek ya da müzik dinlemek hayaldi. Bir kaç megabyte’lık dosyayı indirmek için saatlerce beklemniz gerekiyordu. İşin kötüsü henüz Türkçe içerikli site sayısı parmakla sayılacak kadar azdı. Aldığınız internet paketi haricinde yüklü miktarda telefon faturası da ödüyordunuz.

Adsl çıktıktan sonra internet hızı artmaya başladı. 128 Kbps – 256 Kbps ardından 512 Kbps hızlar minimum hızlar oldu. Tabi bu dönemde 2 Mbps hızlar da satın alabiliyordunuz. Bir süre sora Superonline Fiber optik altyapı kurmaya başladı. Fiber internet ile şu anda 1000 Mbps hızlara varan bağlantılar kullanabiliyoruz. İnterne bir çok alışkanlığımızı da değiştirmeye devam ediyor. Örneğin internet bankacılığı sayesinde bir çok işlemi bankaya gitmeden faturalarınızı yerinizden kalkmadan ödeyebiliyorsunuz. Alışverişlerinizi evinizden çıkmadan yapabiliyorsunuz. Bu kadar hızla gelişen, yayılan ve insanların hayatarını değiştiren internetin haftası olması iyi oldu.

“İnternet Haftası ile Türkiye’de İnternet’in 20. Yılı kutlanıyor” için bir yorum

  1. Şimdi çekirdek çitlererek ipadimden bu yazıya mesaj yazıyorum. İşte o zamanlarda bi internete bağlanmak için önceden plan yapardık. Bi kere telefon hattınız direkt lark internee girdiğinizde meşgul oluyodu. Henüz çoğu kişi internetin daha ne olduğunu bilmediğ için daha sonra arayıp telfonun açık kaldığını söylüyorlardı. Haklılar haliyle saatslece arayıp telefonun meşgu oldugunu duyunca ister istemez söylüyorlardı. Sonrz iki saat internete girdiimizi anlatmaya calsııyoduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.