Mars’a Yolcu Aranıyor

mars-yolculukİnsanoğlunun Ay’dan sonra en çok gitmek için çaba gösterdiği Mars’a gidecek yolcular aranıyor.

Mars One şirketi Mars gezegenine yerleşme projesi üzerinde çalışıyor. Firma daha önce Mars’ta kalacak insanlar için duyurular yapmıştı. Kızıl gezegene gitmek isteyen binlerce başvuru geldi. Ancak bu yolculuğun sadece gidiş biletleri bulunuyor. Henüz Dünya’ya geri dönecek kadar yeterli teknoloji olmadığı için Mars’a gidecek insanlar ömürlerini orada geçirecekler. Ayrıca firma Mars’ın yer çekimine alışan insanlar geri dönebilseler bile Dünya’nın Mars’tan daha güçlü yer çekimine uyum sağlayamayacaklarını belirterek mecburen gidenlerin bir daha Dünya’ya dönemeyeceklerini açıkladı.

Firma Mars’a gidecekler önce sıkı bir testten geçirecek. Testi geçenler ise bir çok eğitimden geçecek. Dünya’da uzun bir süre eğitim aldıktan sonra Mars’a yolculuk başlayacak. Mars’ta hayatta kalmak insan için çok kolay görünmüyor. Kızıl gezegenin atmosferi çok ince bu nedenle bir çok tehlike kısa zamanda yüzeye ulaşabiliyor.

mars-koloni

Mars’a ulaşan ilk ekip getirdikleri ile yaşam alanlarına sahip olacaklar. Daha sonra gelen gruplar ile birlikte ufak bir koloni kurulmuş olacak. Her yeni gelenler ile birlikte ihtiyaçların gönderileceği planlanıyor. Projenin maliyeti ise 6 milyar dolar oalrak belirlendi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.