Nasıl Hard Disk Sorunlarını Düzeltirim?

hard-disk-sornlarıHard disk’te sorunlar donanımsal ve yazılımsal olmak üzere ikiye ayrılır. Hard disk’lerdeki sorunlar duruma göre düzeltilebilirler.

Bilgisayarımızda kaynaklanan bazı sorunların sebebi Hard disk’ler olabiliyor. Hard disk’ler ise farklı nedenlerden sorun çıkarabiliyorlar. Hard disk’lerdeki yazılmsal sorunlar genelde dosya sisteminin bozulması ya da herhangi bir virüs veya başka bir müdahele sonucu dosyaların yapsının değişmesinden kaynaklanabilir. Yaısı değişen ya da silinen dosyalar işletim sisteminde de hataları meydana getirirler. Eğer bilgisayarınız açılabiliyorsa Bilgisayarım’a girerek Hard disk’in üzerinde sağ tıklayın. Açılan penceerede Araçlar sekmesini açın. Bu pencerede Hata denetimi başlığı altında Şimdi denetle butonuna basın. Açılan pencerede Dosya sistemi hatalarını otomatik olarak düzelt seçeneğinin seçili olmasına dikkat edin ve Başalt butonuna basın. Böylece diskinizde yazılımsal bir sorun bulunuyorsa düzeltilecektir.

Bilgisayarınız açılmıyorsa açılışta F8 tuşuna basarak güvenli ya da komut istemi ile güvenli modda açmayı deneyin. güvenli modda açıldıktan sonra komut istemini açın. komut istemine Chkdsk /r komutunu yazın ve Enter tuşuna basın. Aynı şekilde bu işlem de bilgisayarınızın sürücüsündeki mantıksal hataları düzeltecektir.

Hard disk’inizdeki sorun donanımsal yani daha kötü olabilir. Bu tür sorunlar genelde kalıcı olarak çözülememkle beraber hasarlı alanları işaretleyerek kullanıma devam edebilirsiniz. Donanımsal sorunlarda Hard disk’inizden farklı sesler gelebilir. Bu durumda Bilgisayarım’a girerek Hard disk’in üzerinde sağ tıklayın. Gelen ekranda Araçlar sekmesini açın. Bu pencerede Hata denetimi başlığı altında Şimdi denetle butonuna basın. Açılan pencerede Bozuk bölümleri tarayıp düzeltmeye çalış seçeneğini işaretleyin ve Başlat butonuna tıklayın.

Bu işlem Hard disk’inizdeki yapısal sorunları inceleyerek eğer bozuk sektör (Bad Sector) varsa onları işaretleyerek kullanılmaz hale getirecektir. Kalan kısımları ise kullanabileceksiniz. Ancak donanımsal sorunlar için çok fazla yapacak bir şey bulunmuyor. Donanımsal hataları 3. parti ve Disk üreticilerinin yazılımları ile de kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.