İlk Yardım Nedir Nasıl Yapılır?

ilk-yardımİlk yardım, uzman tıbbi yardımdan önce hastaya ilk müdahelede bulunarak hayat kurtarıcı teknikleri uygulamaktır.

İlk yardım, müdahelede bulunulan kişinin yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için uygulanan tekniklerdir. İlk yardım ile hastanın iyileşmesinde katkıda bulunulur ve durumun daha kötü bir hâl alması önlenmiş olur. İlk yardım ülkemizde çok fazla bilinmemektedir. Bu nedenle kazalarda iyi niyetle yapılan yardımlar bazı durumlarda hastaların ölümüne sebep olabiliyor. bu nedenle herhangi bir kaza anında hastaya bilinçli bir şekilde müdahelede bulunmak gerekiyor. İlk yardım bilinmiyorsa hastaya dokunulmamalıdır.

İlk yardımın 3 temel amacı vardır.

  1. Hayatı korumak: Tıbbi müdaheleden önce yapılması gerekenleri uygulayarak hastanın hayatta kalmasını sağlamak.
  2. Zarar görmeyi engellemek: Bazı durumlarda kazadan sonraki anlar çok önemli olabilmektedir. bu nedenle gerekli tedbirler alınarak hastanın daha fazla zarar gçrmesi önlenir.
  3. İyileştirmeyi kolaylaştırmak: Basit yaralanmalarda yapılacak işlemler ile iyileştirme ortamının hazırlanması.

İlk yardım, tıbbi müdahele gelinceye kadar geçen süre zarfında yapılır. Bu süreç içerisinde hastaya gerekli müdahele yapılır. İlk yardımda tıbbi araç gereç aranmaz. O anda elde ne var ise onlar ile ilk yardım uygulanır. Yaşanılan olaya göre farklı ilk yardım önlemleri alınabilir.

İlk Yardım Uygulamaları

İlk yardımın Koruma, Bildirme ve Kurtarma olmak üzere 3 temel uygulaması bulunmaktadır.

Koruma: Kaza olan bölgedeki tehlikeleri belirleyerek güvenli bir bölge oluşturmaktır. Tüm olaylarda ilk olarak bulunulan bölgenin güvenliği sağlanmalıdır. Bu olay bir gaz sızıntısından zehirlenme ya da bir trafik kazası olabilir. Bu gibi durumlarda gaz vanalarını kapatarak ya da trafik kazalarında aracın yakıtının tutuşmasını engellemek gibi bir takım önlemler alınır.

Bildirme: Acil sağlık sorunlarında ve kazalardaki yaralanmalarda tıbbi yardım için 112 aranmalıdır. 112 Numarası arandığında adres, durumun ne olduğu ve kaç kişiye müdahele edilmesi gerektiği bilgileri verilmelidir. Eğer yangın olayı yaşanıyorsa 110 numarasını aramanız gerekmektedir.

Kurtarma: Son olarak yaralı ya da hastanın durumuna göre müdahele edilmelidir. Müdahle ilk yardım kurallarına göre yapılmalıdır. İlk yardımı bilmeyenler kesinlikle yaralı ya da hastaya müdahele etmemelidir.

Meydana gelen olaya göre farklı İlk yardım teknikleri uygulanır.

Solunum Yolu Tıkanıklıkları

  • Kısmi tıkanma : Bu gibi durumlarda tamamen nefes almanın kesilmemiştir. Yeterli nefes alınamadığı için öksürülmesi sağlanır.
  • Tam tıkanma : Nefes almanın tamamen kesildiği durumlardı. Tam tıkanmada kişi hiç nefes alamaz.Yetişkinlerde bu gibi durumlarda tıkanan kişin sırtına vurulur. Eğer tıkanma geçmediyse arkadan sarılarak ve bir el yumruk yapılarak göğüs kemiğinin altı ve midenin üst kısmına yerleştirilir. Sert bir şekilde kendimize ve yukarıya doğru bastırılır. bu hareket tıkanma geçinceye kadar yapılır.Bebeklerde ise diz üzerine bir kolumuzu koyarız. Kol üzerine bebek yüzüstü yatırılır. Bebeğin altında olan elimiz ile bebeğin ağzı açık tutulur. El ile sırtına aşağıdan yuklarıya doğru vurulur.
    Bebeği baş aşağıya çevirerek sırta vurmak tehlikeli ve zararlı olabilir. Bu tür bir uygulama yapılmamalıdır.

 

Bayılma

Kiş sırtüstü yatırılır ve şok pozisyonuna getirilir. Ayaklar 30 cm yukarı kaldırılır. Solunum kontrol edilir. kusma durumu var ise yan pozisyona getirilir. Kişinin giysileri gevşetilerek rahatlatılır.

 

Zehirlenme

Zehirlenme hava yolu, yediğimiz yiyecekler ya da deri yolu ile olabilir. Bu tür zehirlenme durumalrında farklı ilk yardım teknikleri uygulanır. Hava yolu ile zehirlenelerde ilk olarak bölge gevenliği sağlanır. Gaz kaçağı varsa vanalara kapatılır, camlar ve kapılar açılarak ortam havalandırılır. Hastanın bilinci ve solunumu kontrol edilir. Kişi yarı oturur pozisyona getirilir. 112 aranarak tıbbi yardım çağırılır. Yenilen ya da ağıza bulaşan birşeyden zehirlenmiş ise sabun ile yıkanarak temas edilen yerler temizlenir.

 

Kırıklar

Kişi hareket ettirilmemelidir. Kırık bölgede saat gibi herhangi bir şey takılı ise çıkarılır. Kişi sıcak tutulur ve 112 aranarak yardım istenir.

 

Boğulma

Boğulmalarda kişinin nefes alıp almadığı kontrol edilir. Gerekli müdahele yapılarak temel yaşam desteği sağlanır. Tıbbi yardım istenir.

 

“İlk Yardım Nedir Nasıl Yapılır?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.