Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

klima-alırken-nelere-dikkat-etmeliYaz aylarına yaklaştığımız şu günlerde yaz sıcaklarından korunmak için en kolay ve hızlı çözüm klima almak olarak görünüyor.

Eskiden çok sıcak olmuyor muydu ya da şimdi çok daha rahatımıza mı düşkün olduk bilinmez ama klima artık evin demirbaşları arasına girmiş bulunuyor. Henüz klima almadıysanız alrıken bir çok özelliğe dikkat etmeniz gerekiyor. Yaz sıcaklarında kuşkusuz çok büyük bir rahatlık sağlayan klimalar doğru seçilmediğinde çok fazla verimli olmayabiliyorlar. Klima seçiminde klimanın enerji verimliliği, taktıracağınız alanın büyüklüğü, evinizin çatı katı olup olmadığı, evinizdeki izolasyon, camlarınızın sayısı ve büyüklüğü gibi bir çok unsur bulunmaktadır.

İlk olarak klima taktıracağınız odanın büyüklüğünü bilmeniz gerekiyor. Klimanın kapasitesinde odanın metrekare büyüklüğü çok önem teşkil ediyor. Klimanızın kapasitesini odanızın büyüklüğüne göre seçmeniz gerekiyor. Odanızın her metrekaresi için 500 BTU olarak ortalama bir hesap yapabilirsiniz. BTU (British Thermal Unit / İngiliz ısı birimi) klimalardaki ısı ölçüm birimidir. Örneğin 40 metrekarelik bir alana 40 x 500BTU = 20.000 BTU kapasitesinde bir klima almanız gerekecektir.

Klima seçiminde diğer önemli bir unsur ise klima enerji verimliliğidir. A, A+ ya da daha verimli bir klima seçmeniz yararınıza olacaktır. Enerji verimliliği yüksek klimalar daha az enerji tüketerek daha az elektrik faturası ödemenizi sağlar.

Klimalarda filtreler önem kazanmaya başlamıştır. Uzun bir süre klimalardan çıkan havayı tenefüs ettiğiniz için klimanızın ne tür filtreleme yaptığına dikkat edin.

Klimanın montajını klavuzundaki gibi doğru yapıldığına dikkat edin. bu tür durumlarda verim kaybı ya da başka tehlikelere maruz kalabilirsiniz. Aldığınız klimanın montajını yetkili servisine yaptırın.

“Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” için 2 yorum

  1. arkadaşalr bende bu yaz bir klima almayı düşünüyorum. internet sitelerine bakıyorum. sabahtan beri bakmama rağmen hala bir kara veremedim. bazı klimaların yorumlarında çok az soğutuyor yetmiyor diyor. benim salonum 30 metrakare ve çatı katı yani üzerimde ev yok ve güneş alıyorum. Camlar deseniz hey maşşallah derim her tarafım cam. bu yzden 9000 yada 12000 btu klimalar işe yaramayacak. ama 18000 btununuda rahat bir şekilde soğutup soğutmayacağından endişeliyim.

    klima uzmanı yada kullanan arkadaşlardan tecrübelerini alabilirmiyim.

  2. arkadaşlar ben geçen hafta 12000 btu bir klima aldım. samsung marka aldım boracay serisi. klimayı almadan önce bir sürü araştırma yaptım. burayı da okudum. servislere sordum. benimde baya bi geniş alanı soğutmam gerekiyordu herkes 18000 den aşağısı kurtarmaz dedi. sadece bir servis yeterli olur dedi. sanırım bir tek o servis dürüst davrandı. bende 18000 btu ya iki katı para vereceğime 12000 lik klima aldım. Soğutmak için varsın daha çok elektrik yansın dedim. derken klimam takıldı ve ne göreyim. 12000 klima çoook rahat bir şekilde bütün salonumu hatta salona açılan odalarımı bile soğuttu.

    siz siz olun eğer devasa boyutta bir evde oturmuyorsanız sakın ha sakın büyük klima almayın. paranıza yazık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.