Ömrü Uzatan Yiyecekler

sebze-meyveSağlıklı yaşamın önemli bir bölümünü sağlıklı beslenmek oluşturuyor.

Yediklerimize dikkat ederek ömrümüzü uzatabiliriz. Doğal olan sebze ve meyveleri tüketmek bizi bir çok hastalıktan da koruyacaktır. Bazı besinler içerikleri açısından ömrü uzatacak kadar etkilidir. Bu sebze ve meyvelerden bazılarını sizin için derledik.

Domates

domates

Domateste bulunan Likopten, Karotenoid pigment türüdür. Karotenoidler vücut için antioksidandır. Antioksidan vücut hücrelerinin zarar görmesine neden olan serbest radikallerin etkilerini azaltmada etkili olur. Araştırmalara göre Domates veya domates sosunu haftada 3 defadan fazla tüketen erkeklerde prostat kanserine yakalanma oranı düşüyor.

Karpuz

karpuz

Karpuz’da da Likopen bulunmaktadır. Ayrıca Akrpuz bol miktarda potasyum içerir. Araştırmalar Potasyum açısından zengin gısaların inme ve yüksek tansiyon risklerini azalttığını gösteriyor.

Brokoli

brokoli

Bir çok narenciye çeşidinden daha fazla C vitamin içeren Brokoli mesane kanseri gibi hadtaıklara karşı korunmada yardımcı olabilir.

Keten Tohumu

keten tohumu

Meme kanserine yakalanma riskinizi azaltmak ve kollestrolünüzü normal seviyelerde tutmak için keten tohumunu tüketebilirsiniz. Keten tohumunun son zamanlarda yapılan araştırmalara göre bir çok faydası bulunuyor. Keten tohumu içerisinde bitkisel kaynaklı omega 3 yağ asidi bulunur.

“Ömrü Uzatan Yiyecekler” için 3 yorum

  1. ben hayatımda et yemedem hep meyve sebze yiyorum şimdiye kadarda hiç hastalanmadım. valla herkese tavsiye ederim emde çok ucuza beslenmiş oluyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.