Manhattan Projesi ile İlk Nükleer Bomba

manhattan-projesi
Dünya savaşı esnasında Manhattan Projesi ile ilk Atom bombası üretilmiştir. Manhattan projesi nükleer bomba geliştirme ve araştırma projesidir.

Projenin sahibi Amerika Birleşik Devletleridir.  Kanada ve İngiltere’de projeye destek veren ülkelerdir. Proje Tümgeneral Leslia Groves yönetimindeydi. 1939 yılında çok daha basit bir şekilde başlayan çalışmalar daha sonra etkin sonuçlar vermeye başladı. Bu nedenle başladığında 2 Milyar dolar olan proje maliyeti şu anlarda 26 milyar dolara ulaştı. Proje şimdiye kadar 130.000 kişiye istihdam sağladı. Savaş sırasında iki tipte Atom bombası geliştirildi. Geliştirilen bomba ilk olarak Los Alamos, New Mexico eyaletinde denendi. Trinitiy isimle deneme başarılı oldu. Başarılı olan deneme sonrasında çalışmalar daha pratik kullanım için devam etti. Çalışmalar sonucunda Trinitiy denemesindeki bomba patlama tipi kullanılabilir bir bomba olarak imal edildi. Daha sonra Fat Man adıyla Nagasaki ve Hiroşima kentleri bu bomba ile yokedildi.

Manhattan projesinda çalışmalar çok sıkı bir gizlilik ve güvenlik altında gerçekleştirildi. Ancak bu gizlilik Sovyet casuslarına engel olmaya yetmedi. Ayrıca bazı kişi ve kuruluşların proje ile ilgili bilgi topladıkları gerekçesiyle suçlandıkları biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.