Instagram 1 milyar dolara Facebook’a satıldı

instagram facebook

iPhone ve iPad kullanıcıları arasında popüler olan çekilen fotoğraflara farklı efektler ekleyerek paylaşım sağlayan uygulaması instagram 1 milyar dolara Facebook’a satıldı. Instagram Facebook üzerinde daha önceden de kullanılıyordu. Ancak Facebook’un sahibi Mark Zucerberg’in başka planları olacakk ki satın almayı kendi sayfasında duyurdu. Daha 2. yılını doldurmayan bir uygulamanın 30 Milyondan fazla kullanıcısının olması bu uygulamayı alınabilir olduğunun göstergesi olarak kabul ediyorlar. Facebook gibi gelir kaynağı yine aynı sektöer olan bir yapı için instagram satın almasına 1 milyar dolar vermek çokta zor olmasa gerek. Facebook’un kendi gelirleride bu tür yatırımlardan geldi.

Asıl ilginç olan sadece 13 kişinin çalıştığı instagramın değerinin bu kadar kısa bir sürede 1 milyar dolar etmesi. Facebook istaistiksel verilere dayanarak bu satın almayı yaptı. Muhtemelen gözü kapalı bir işe girmedi. Binlerce kişi çalıştıran fabrikaların hatta sanayilerin bile değeri 1 milyar dolar etmezken nasıl oluyorda 13 kişinin çalıştığı daha tek faturası bulunmayan şirket bile olmayan bir uygulama bu kadar ediyor. Evet internetin gücü burada. Instagram gibi uygulamalar internet gücü sayesinde çok hızlı bir şekilde kullanıcı ediniyor ve bu kullanıcılarda bir süre sonra emin olun onlara iyi bir gelir modei oluşturacaktır.

Kevin Systrom

Tabi işin tamamı böyle değil. Şimd instagram’ı Kuran Kevin Systrom’dan başlayarak biraz araştırma yapalım. Kevin Systrom instagramı kurmadan önce Google’da çalıştı ve daha öncede bu tür şirketlerde bulundu. Kevin Systrom 2010 yılında Burbn isimli bir lokasyon tabanlı uyuglama geliştirdi. Ama bu uygulama yeteri kadar ilgi görmedi. Fotoğrafa merakı olan Kevin Systrom Burbn’ı Instagram’a dönüştürdü.

Bizde çok zor olan yatırımcı bulma işi onlara göre hiç zor olmadığı için 2010 yıında Instagram’a 500 bin dolar yatırım alındı. 2011 yılında 7 milyon dolarlık  bir yatırım daha aldı. Hatta instagram Facebook tarafından alınmadan bir kaç gün kadar önce 50 milyon dolar daha bir yatırım aldı. Tabi bu yatırımların da katkısıyla Instagram dikkatleri üzerine çekti ve Facebook tarafından satın alındı.

“Instagram 1 milyar dolara Facebook’a satıldı” için 3 yorum

  1. helal olsun instagrama adamlar kaç kişiyle milyarlık iş yaptılar bizi lkemizde milyarlık iş yapmak için ya kaçakçı olmak lazım ya da binlerce kişi çalıştırmak lazım başka türlü olmuyorç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.