Notebook için Pil (Batarya) Kulanım Tavsiyeleri

Kullandığımız notebooklarda en sık karşılaştığımız pil sorunları ile daha az karşılaşmak için bazı önleyici önlemler alabilirsiniz. Genelde Li-ion bataryalar kullanan notebooklarda doğru bir şekilde pil kullanımı olmadığında pil ömrü çok kısa zamanda azalabiliyor. Bu nedenle pilinizi şarj ederek tamamen doldurduğunuzda dahi pil ile kullanım süresi kısalabiliyor. batarya kullanımı verimli şekilde kullanmak için bazı durumlara dikkat etmelisiniz.

  • Eski model notebook’larda bataryanız tamamen dolsa bile şarj devresi kesilmiyordu. Bu nedenle adaptörü takılı ve sürekli şarjda olan notebooklar’d batarya ömrü kısalıyor. Eğer eski bir notebook sahibiyseniz ve sürekli adaptör ile kullanıyorsanız bataryanızı çıkarabilirsiniz. Ancak yeni nesil cihazlarda bunun gibi bir sorun olmuyor. Yani adaptörünüz sürekli bağlı olsa bile sistem sürekli şarj etmediği için herhangi bir sakıncası bulunmuyor.
  • Batarya ile hiç kullanmasınız bile belli aralıklar ile bataryayı kullanarak tekrar doldurun. Uzun süre kullanılmayan pil hücreleri zamanla verim kaybı yaşatır.
  • Bataryanızı tamamen bitirmeyin. Zaten notebook yazılımınız genedle belli bir seviyede cihazınızı kapatacaktır. Ancak siz her ihtimale karşı bu duruma dikkat edin.
  • Notebook çalışırken bataryanızı değiştirmeyin. Batarya bağlantıları kısa devre yapabilir.
  • Notebook’u ideal sıcaklıkta tutun. aşırı sıcaklık batarya ömrünü azaltır.

“Notebook için Pil (Batarya) Kulanım Tavsiyeleri” için 3 yorum

  1. laptopunuzu sürekli prizde kullanıyorsanız piliniz doluyken çıkarın ve pilsizolarak kullanın pilinizin ömrü uzar elektrik kesintisinde belki windowsunuz çökebilir bunada dikkat edin

  2. faydalı bilgiler için teşekkürler. benimde yıllardır uyguladığım bir yöntem var ve çok iyi sonuçlar verdi. laptopu genelde elektrikt kullanıyorum pili çıkardım. pili çıkarırken %80 gibi bir dolulukla çıkarıyorum iyice sarıp soğuk bir yerde muhafaza ediyorum. Bir süre buzdolabında sakladım ama dikakt edin aşırı soğuk olmasın tehlikeli olabilir dolabın çok soğutmayan bir yerine koyun pilim ilk günkü gibi bazen takıp deniyorum rahat 2 saat pille çalıştırıyorum bu esnada oyun bile oynuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.