iPhone 5’de Anten Sorunu Var

Apple’ın her çıkardığı yeni modelinde kronik olarak kendini göstermeye başlayan anten sorunu ne yazık ki iPhone 5‘de de bulunuyor. Satış rakamları bir çok ülkenin milli gelirini geçen bir akıllı telefonun Arge çalışmalarının bu kadar kötü olması düşündürüyor. iPhone 5 LTE yani 4G bağlatı desteği ile birlikte geldi. bu bağlantı diğerlerine göre çok daha hızlı veri akışı sunuyor. Ancak LTE bağlantısını kullanan bir telefon mevcut şebeke yapısıyla ayrı antenlere ihtiyaç duyuyor. Apple ise iPhone 5’de yeterli anten konumlandırmadığı için LTE bağlantısı üzerinden aynı anda hem veri hemde ses taşıma işlemi yapılamayacak. Gsm operatörleri ses ve veriyi aynı anda gönderebilecek altuyapıya geçecekleri biliniyor. Ancak bu altyapıya geçene kadar iPhone 5 LTE bağlantılarda sorun yaşayabilir. Daha Türkiye’ye ne zaman geleceği belli olmayan iPhone 5’i alacak olanlar burada LTE sorununu yaşamayacaklar. Bunun nedeni ise LTE yani 4G bağlantısının henüz Türkiye’ye gelememiş olmasıdır. Teknolojide geride kalmak bazen işe yarayabiliyormuş. Bu durum acı ama gerçek.

“iPhone 5’de Anten Sorunu Var” için 2 yorum

 1. digiserkan
  ne aci ki halen aramizda turkiyemizi teknolojide geri kalmis ulke ibaresiyle kuçumseyen insanlar da var ben 20 yildir fransa merkez de yasiyorum fransa da birakin 4g yi daha 3 g bile illerin yarisinda ancak kullanilmakta bu yil turkiyede gordugum teknolojiyi helede cep telefonu ve sebekelerin ozelliklerini halen gormedik fransada

  1. Maalesef teknolojiyi sadece kullanan yani üretmeyen tarafta olduğumuz için geri kalmaya mahkumuz. Hiçbir teknoloji bize ait değil. LTE sadece Türkiye’deki kullanıcıların cep telefonu kullanmaya merakı olduğu için daha çok para kazanma arzusu ile getirilen bir teknoloji olabilir. Dünyanın 500 şirketinden bırakın teknolojiyi herhangi alanda bir şirketimiz bile yok ne yazıkki. Bu listede bizim ülke bile olarak görmediğimiz bir çok ülkenin onlarca şirketi bulunuyor. Teknolojide en gelişmiş ülkelerden biri olmayı en çok biz isteriz ama gerçekler ortada.

   Kullanıdığımız arabaların birtanesi bize ait değil. Son dönemde konusuldu ancak bir babayiğit çıkmadı. Termik ve Nükleer santralleri Fransa, Amerika ya da Rusya dan alıyoruz. Elektronik cihazların hemen hemen hepsi ithal. Bir tane cep telefonu markamız yok. En son gsm şebekesi gelse de bu da yurt dışından ithal edilen bir teknoloji ile oluyor. Maalesef bir yerde bir şeyi yanlış yapıyoruz.

   Dost acı söyler başkaları bunları söylemiyor ne güzel satış yapıyorlar neden söylesinler. Siz araba yapamazsınız diyorlar ve kendi arabalarını bize satıyorlar mantık bu. Ülkemiz teknolojide geride. Biz özeleştiri yapmazsak böyle de kalacak. Bu nedenle teknoloji konusunda diğerlerinden çok daha hızlı olmamız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.