Nasa Nedir?

nasaNASA (National Aeronautics and Space Administration) Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi Amerika Birleşik Devletlerinin uzay çalışmaları yaptığı kurumdur.

Nasa tarihte yaşanmış bir çok ilklere imza atmıştır. Kurum 1958 yılında kurulmuştur. Yeni uzay teknolojileri geliştirmek, ileri havacılık araştırmaları yapmak, Dünya ve Evren ile ilgili bilimsel bulgular elde etmek, Güneş sisteminde insan faaliyetlerini geliştirmek bir çok alanda faaliyet göstermektedir.

Nasa uzay istasyonu ve aya yolculuk gibi dünya tarihini değiştiren olaylara imza atmıştır. Kuruluş araştırmaları bir çok alanda insanlık için yeni değerler üretmiştir. NASA son dönemlerde Mars araştırmaları ile sık sık gündeme gelmektedir.  Kuruluş ilk olarak NACA (National Advisory Committee for Aeronautics) Ulusal Havacılık Danışma Kurulu olarak 1915 yılında kuruldu. O dönemin ABD başkanı Eisenhover kuruluşun daha sivil bir yapıda olması için 1958 yılında NACA  NASA olarak isim değiştirdi.

nasa-uzay-istasyonu

Bu dönemden sonra NASA Apollo projesi ile en pahalı bilimsel araştırmaya imza attı. O yıllarda ABD ile Rusya arasında çok çekişmeli geçecek uzay rekabeti başladı. 1969 yılında Apollo 11 Ay’a insanlı iniş yaptı. İlk defa Neil Armstrong Ay’a ayak bastı. Bu görev NASA tarihinin en önemli tarihi olaylarından biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.