Zamanda Yolculuk

zamanda yolculukZamanda yolculuk zaman içerisinde ileri ya da geriye gitme düşüncesidir.

Zamanda yolculuk hakkında ciddi çalışmalar yapılıyor. Bu konu hakkında bir çok teori bulunuyor. Henüz bilinen ve geçerliliği belli olan bir teori bulunmamasına rağmen bilim dünyasının bir bölümü bir gün zamanda yolculuk yapabilmenin gerçekleşeceğine inanıyor. Tabi her bilim adamı zaman yolculuğuna aynı fikirde bakmıyor. Bazıları zamanda yolcuğun imkansız olduğunu düşünüyor. Zamanda yolculuğun imkansız olup olmadığı yine zamanla yapılan araştırmalar sonucu göreceğiz.

Zamanda yolculukta geleceğe ve geçmişe gitmek için farklı mantıklar yürütülüyor. Şimdiye kadar ilk olarak Einstein mantıklı bir teori geliştirmiştir. Bir çok çalışma Einstein’ın görellik teorisini temel alarak ilerledi. Einstein’dan önce zaman mutlak değişmez olarak kabul ediliyordu. Ancak Einstein zamanın konuma ve zamana göre değişebilir olduğunu sağlam bir teori ile gösterdi. Işık hızına erişildiği varsayımına dayanarak ışık hızı ile seyahat eden biri için zaman yavaşlar. Böylece Uzay’da ışık hızıyla hareket eden birisi Dünya’dakilere göre daha yavaş yaşlanacaktır.

zamanda_yolculuk

Aynı teoriye benzer olarak zamanın farklı algılandığını gökyüzüne bakarak ta anlayabiliriz. Gökyüzünde gördüğümüz yıldızların görüntüsü binlerce ya da milyonlarca yıl öncesinin görüntüsüdür. Bunun nedeni ise yıldızların bizden çok uzak olmasıdır. Belki de şu an gördüğümüz yıldızların çoğu aslında çoktan yok olmuş olabilir. Işığın bir yerden başka bir yere ulaşırken belli bir zaman geçmektedir. Bu zaman çok hızlı olduğu için yakın cisimlerde gözle farketmiyoruz. Ancak Dünya’dan çok uzak cisimlerde ışığın bize ulaşma hızını farkedebiliriz.

gelcege dönüş

Bizden çok uzakta olan yıldızların görüntüleri yıldızların çok uzakta olmasından dolayı binlerce yıl uzayda yol alarak ulaşır. Bu nedenle yıldızların şu anda bize ulaşan görüntüleri aslında o yıldızların uzaklığına göre binlerce yıl öncesinin görüntüsüdür. Yani biz aslında o yıldızların geçmişini görmüş oluyoruz.

zaman yolculugu

Bu teoriye göre bir nesneden ışıktan daha hızlı uzaklaşırsak o nesnenin uzaya yayılan eski görüntülerini görebilirsiniz. Buna bir örnek vermek gerekirse, ışık hızından daha hızlı bir aracımızın olduğunu düşünelim. Bu araçla ışık hızından daha hızlı bir şekilde Dünya’dan uzaklaşmaya başladığımızda ve uzaklaşırken Dünya’ya baktığımızda Dünya’nın geçmiş yıllarını, ülkemizin kuruluşunu, ya da Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethedişini, dinazorları görebiliriz. Çok daha hızlı uzaklaştığımızda ise Dünya’nın ilk yıllarını hatta oluşumunu bile görebiliriz. Tabi o kadar uzaklaştıktan sonra Dünya’yı görebilmemiz için çok yetenekli teleskoplarımızın olması gerekiyor. Zaten ışık hızını geçecek araç yapmış olursak teleskopu da çoktan yapmış oluruz.

zamanda-yolculuk

Evet şimdiye kadar anlattığım durum aslında filmlerde gördüğümüz gibi bir zamanda yolculuk değil. Biz sadece bulunduğumuz zamandan farklı bir zamanı en azından görebilmeyi düşünüyoruz. Anlatılan zaman yolculuğu ışık hızı teorisine dayanıyor. Einstein ışık hızının sınır olduğunu varsaymıştır. Ancak günümüzdeki araştırmalar ışık hızından da daha hızlı hereket eden cisimler olduğunu gösteriyor. Işık hızı ile zamanda yolculuk insanların ışık hızında yolculuk yapabileceği zaman belli olacaktır. Bu konu dışında zamanda yolculuk üzerine farklı teoriler geliştiriliyor.

zaman makinesi

“Zamanda Yolculuk” için 4 yorum

  1. zamanda yolculuk imkansız gibi bişiy nereden çıkarıyosunuz böyle şeyleri anlamıyorum. aklınız mantığınız alıyormuki sizin. insan böyle şeyleri çok düşünürse kafayı yer söyliim. mesela uzay sonsuzluk bende biraz uzayı düşündüm işin içinden çıkamadım kafayı yicek gibi oldum düşünmeyi bıraktım şimdi rahatım 🙂

  2. zamanla ilgili bir şey duysam aklıma geleceğe dönüş filmi geliyor. o 3 filme belki defalarca izlemiştim. hala da bazen açıp izliyorum. doktor ve martiyi izlerken bu dünyadan ayrılıyorum resmen o filmin içine giriyorum. zaman yolcuğu bana çok fantastik geliyor ve hep ilgimi çekiyor. o yüzden zaman ile ilgili bütün filmleri izledim. son zamanlarda zaman yolculuğu ile ilgili pek film çıkmıyor. en son güzel yapım time machine filmi diyebilirim 2002 yılıydı sanırsam. İnsanların binlerce yıl sonrasına gittiği anlar harika. böyle hayal gücüne sahip insanlarla tanışmak çok isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.