Bilgisayar Virüsleri Nasıl Temizlenir?

bilgisayar-virüsBilgisyarınıza virüs bulaştığını düşünüyorsanız virüsü bilgisayarınıza format atmadan temizleyebilirsiniz.

Bilgisayarınıza virüsün bulaşıp bulaşmadığını anlayamayabilirsiniz. Bu nedenle ilk olarak Antivirüs programınızı açın. Eğer Antivirüs programı yoksa bir virüs programı edinin. Ücretli ya da ücretsiz bir çok Antivirüs programından birini kullanabilirsiniz. Ücretle yazılımlar daha kapsamlı olduğu için diğerlerine göre daha etkilidir. Ücretli Antivirüs yazılımlarına 20 – 30 TL arası bir fiyatla sahip olabilirsiniz. Ücretli olan Eset NOD32, Norton, McAfee, Kaspersky gibi en çok kullanılan Antivirüs yazılımlarından birini alabilirsiniz.

Antivirüs programı edindikten sonra programı kurun. Yazılım kurulduğunda ya da kurulum esnasında güncel virüslere karşı kendini internet üzerinde güncelleyecektir. Bu işlemlerden sonra Antivirüs yazılımını açarak bilgisayarınızı virüslere karşı tarayabilirsiniz. Antivirüs yazılımı tarama sırasında eğer bilgisayarınızda virüs tespit ederse size uyarı verecektir. Antivirüs programı genelde virüs henüz hiçbir uygulamaya zarar vermemiş ise size sormadan virüsü silebilir. Eğer virüs sistem için haayati derecede önemli bir yere bulaşmış ise size ne yapmanız gerektiği ile ilgili uyarı verecektir. Bu durumda temizlemeyi tekrar deneyebilir ya da virüsü silebilirsiniz.

Eğer ücretli ya da ücretsiz herhangi bir Antivirüs programı kuramıyorsanız internet üzerinden tarama virüs taması hizmeti veren sitelerden birine girerek bilgisayarınızı virüse karşı tarayabilirsiniz. Bunun için arama motorunu açarak “online virüs tarama” yazmanız yeterlidir. Karşınıza bir çok online virüs tarama sitesi açılacaktır. Eset, bitdefender, trendmicro, pandasecurity, kaspersky sitelerinden herhangi birine girerek virüs taraması yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.