Bulut Bilişim Nedir?

cloud-computingBulut Bilişim ihtiyacımız olan uygulamaları kullanırken donanım ve yazılım alt yapsının kaynağını yani somut varlığını bilmeden soyut bir şekilde kullanmamızı, eskisine göre gerektiğinde hızlı ve daha esnek kaynak ayırabilmemizi sağlayan IT zaman ve maliyetlerini önemli ölçüde düşüren teknolojidir. Asıl adı Cloud Computing’dir.

Yaptığımız tanımı basit bir örnekle açıklayalım. Örneğin bir alışveriş sitesini kullanıyoruz ancak alışveriş sitesine bağlanana kadar nerelerden hangi yollar, kablolardan geçtiğini ve sitenin ana bilgisayarlarının nerede ve nasıl olduğunu bilmiyoruz. Evet tahmin ettiğiniz gibi aslında biz bulut bilişimi zaten kullanıyorduk. Bundan sonraki süreç ise bu yapıyı daha çok kullanmak. Hızlı ve esnek olması ve it zaman maliyeti ile ilgili bir örnek vermek gerekir ise, Hyper-V ve VMware teknolojileri ile aynı fiziksel sunucu üzerine suunucu kapasitesi ile orantılı olarak isediğimiz kadar işletim sistemi ve servisleri kurarak ve bu sunucu işletim sistemlerini ve servislerini çok kolay kaldırarak ya da değiştirerek hızlı ve esneklik kazanıyor, it zaman ve maliyetini azaltmış oluyoruz. Evet bildiğiniz gibi VMware gibi programlarıda yıllardır kullanıyoruz.

Bu teknoloji üzerine inşaa edilen uygulamalar ve yoğunlaşan yazılımlar şüphesiz en çok IT sektörünü ve şirketleri ilgilendirmektedir. IT sekörü bu şekilde farklı bir yapıya kavuşacağını görebiliyoruz. Birçok firma bulut bilişim adı altında hizmet vermeye başladı.

AVANTAJLARI

Kolay Erişilebilirlik:  İnternet’in bulunduğu her yerden sisteminize uygulamalarınıza ve verilerinize erişim kolaylığı sağlıyor.

Kolay Yönetilebilme : İstediğinizde tüm sunucularınızı tek konsoldan kontrol etme şansınız bulunuyor.

Güvenlik : Önceden Birden fazla fiziksel sunucunuz olduğunu varsayalım. Bunların bir çoğu internet etkileşimli uygulama kullanıyor. Bu sunucular her ne kadar Firewall arkasında bulunsa bile her bir sunucuda unutulabilecek gözden kaçmış olan bir açık tehlike oluşturacaktır. Ancak tek yerden yönetilebilme bazı dezavantajları olsa bile daha fazla güvenlik sağlayacaktır. Bunlar kadar önemli olan diğer konu ise kullanıcı güvenliğidir. Kulanıcıların, buluta bağlandığında tüm verileri güvenli altyapıda muhafaza edileceği için bilgi kaybı ve çalınması gibi durumlar ile karşılaşma oranı minimum seviyede oluyor.

cloudcomputing

Yük Paylaşımı : Bulut üzerinde herhangi bir sunucunun yükü arttığında yükünü azaltmak için herhangi bir doannımsal müdaheleye gerek duymadan o sunucunun yükünü yazılımsal olarak düşürebilme imkanına kavuşuyoruz. Bu IT çalışanları ve sistem yükünü azaltma esnasında önceden donanımsal değişiklikler yapılacağı için olaşacak zaman kaybından kurtulmuş olmak göz önüne alındığında bulunmaz bir fırsat.

Kullanıcı tarafı donanım mailyeti azalışı: Yük bulut içine dağılacağı için kullanıcı bilgisayarların kapasitelerinin büyük olmasına gerek kalmayacak. Kullanıcılara gelen internetin bilgisayar içindeki parçaların birbiri ile haberleşmesi kadar hızlı olması durumunda bu maliyet azaltma yöntemi çok kullanılacaktır.

“Bulut Bilişim Nedir?” için 4 yorum

  1. bulut bilişim veriler nereye gidiyor yani dosyalarım nerede olacak eğer dosyalarım başka bi yerde duracaksa dosyaların durduğu yerin güvenli oluıp olmadığını nasıl anlıycam çok önemli bilgilerimi koyabilirim mesela

    1. Verileriniz Datacenter’a gidiyor. Tüm verileriniz datacenter larda duracak. Bugibi durumlarda ilk olarak yüksek bilinirlik ve güvenilirliğe sahip firmalar muhtemelen iş yapacak. Ancak şirketler için maliyet avantajı görüldükçe buluta kaymalar başlayacak ve hızlanacaktır. Şirketlerin zaten resmi işlemleri ve belgeleri kayıt altında ve devlete gidiyor. Burada bir gizlilik olmayacağı için muhasebe ile ilgili erp porgramları rahatlıkla bulut üzerinde çalışabilir.

  2. teşekkürler böyle açıklayıcı bilgilier için. Ben üniversite tezimde sizin bu yazınızdan kaynak göstererek faydalandım. umarım bir yanlışlık yapmamışımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.